20.12.2019
Поділитися: 1
 • Facebook
12654

Як навчити дитину плавати: прості поради батькам

Практично всі діти люблять плавати - в басейні, у морі.  Використовуючи спеціальні дитячі плавальні засоби, малюк намагається навчитися плавати по-собачому - це один з найпопулярніших способів, який дитина освоює в перші дні свого навчання.

навчитися плавати дітям

Однак батьки бажають розібратися з питанням - як навчити дитину плавати професійно, щоб малюк незабаром зміг відмовитися від надувного кола та інших допоміжних засобів.  Адже складно відразу познайомити дитину з такою стихією і розповісти йому всі правила.

З якого віку розпочинати навчання

Вибираючи відповідний вік для навчання дитини, рекомендується врахувати кілька поширених нюансів:

 • Деякі експерти вважають, що найкращий час – коли дитина ще є немовлям. Саме в цей період у них зберігаються необхідні рефлекси під час контакту з водою.
 • Однак педіатри запевняють, що вчити малюка потрібно починати у віці від 5 до 7 років. Адже саме в ці роки  тіло початківців-плавців знаходиться в ідеальній фізичній формі.

навчитися плавати дітям

У дошкільному віці діти вже чудово розуміють все, що відбувається, вони здатні розпізнавати і встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.  Однак варто пам'ятати, що в такому віці у малюків ще не досить розвинене почуття самозбереження.  Але цей фактор, скоріше, відіграє позитивну роль в процесі навчання.  Адже при попаданні води до рота  або в очі - малюк не злякається і не відмовиться продовжувати далі заняття.

Для дітей 7 років можна сміливо відмовлятися від різних допоміжних засобів - прибираємо нарукавники, коло і жилети.  Адже всі ці речі надають обманне відчуття безпеки.

Що необхідно для навчання плавання

Для того щоб навчитися плавати, дітям потрібна різна екіпіровка, яка дозволить малюкові займатися в басейні:

 • Плавальна шапочка, яка ховає під собою волосся. Таким чином, воно не буде постійно заважати під час навчання, особливо це актуально для дівчаток.
 • Плавальний костюм. Для хлопчиків - це плавки, для дівчаток - купальник, який обов'язково має бути підібраний за розміром, щоб  не сповзати під час занять у воді і не сковувати рухів.
 • Плавальні окуляри, до яких складно привчити початківця-плавця. Причому забаганки часто виникають у малюків молодшого віку- до 5 років.

навчити дітей плавати

Щоб навчити дитину завжди одягати окуляри, можна скористатися вже перевіреним способом подачі важливої ​​інформації – форма гри.  Батьки можуть на власному прикладі продемонструвати хлопчикові чи дівчинці, що в окулярах зручно не тільки плавати під водою, але і й бризкатися.  Дітям подобається гратися у воді, особливо - якщо рідина не буде час від часу потрапляти в очі.

Вибираючи окуляри, дайте дитині право голосу - нехай самостійно визначиться з формою і кольором.  Головне правило – вибрати лише якісні окуляри, які ні в якому разі не повинні протікати.

Вчимо дитину не боятися води

Навчити дітей плавати можна, якщо вони не бояться води.  Однак далеко не кожна дитина з великим інтересом плигає у воду, а деякі на підсвідомості бояться води і всього, що з нею пов'язано.

Щоб позбавити свого малюка від страху, батькам рекомендується запам'ятати декілька важливих правил:

 1. Запропонуйте дитині погратися і злегка побризкатися водою, можна акуратно намочити обличчя малюка водою.
 2. Присідання і стрибки у воді. Під час такої гри дитина повинна з головою занурюватися під воду і різко з неї вистрибувати.  Щоб малюку стало веселіше, можна запропонувати йому після кожного вистрибування з води корчити всілякі гримаси.  З таким дозвіллям у дитини не залишиться часу на страхи.
  навчити дітей плавати
 3. Використовуємо іграшки. Вибираємо іграшки, обтяжені грузом, які можна з легкістю розмістити на дні басейну.  Розкласти іграшки необхідно на невеликій глибині - для того щоб їх дістати, малюк зміг би нахиляти і занурювати голову в воду.  Можна пограти в піратів і запропонувати маленькому плавцю дістати з дна океану різні скарби або ж організувати рятувальну операцію, намагаючись швидше дістати іграшки.

Правильно дихаємо

Одним з важливих аспектів навчання плаванню є збереження правильного дихання під водою.  Щоб навчити дитину правильно дихати, рекомендується розповісти йому про основні правила:

 1. Перше і одне з найголовніших правил: вдих потрібно робити над поверхнею води ротом, а видих - у воду.
 2. Вдих робимо тільки ротом, а вихід - носом і ротом. Як правило, спочатку видихають носом, а після - ротом.  Така нехитра послідовність виключає ймовірність потрапляння води в носову порожнину, а якщо вода все-таки встигла потрапити в ніс - таким чином, вона швидко виходить.
  як навчити дитину плавати
 3. Важливо врахувати, що тиск води на грудну клітину в кілька разів перевищує тиск повітря. Саме тому кожен вдих і видих потрібно робити максимально різко.  Вдих потрібно робити так, щоб сам плавець це почув, а видихати рекомендується усіма легенями.
 4. Не варто затримувати дихання під водою. Після того, як плавець зробив вдих - потрібно відразу ж видихати.  За рахунок цього з організму виводиться вуглекислий газ, що, накопичуючись, призводить до швидкої втоми спортсмена, а також - до головного болю по закінченню плавання.  Крім того, повітря, що затримується в легенях, погано впливає на стан плавця під водою, що призводить до збільшення опору води.

Вчимо дитину ковзати по воді

Одне з перших завдань, яке стоїть перед батьками - навчити малюка ковзати по воді, витягнувшись подібно струні.  Причому правильно дихати на перших уроках зовсім не обов'язково, не варто завантажувати малюка відразу великою кількістю інформації.  Виконувати ковзання можна на затримці дихання.

як навчити дитину плавати

Малюк має відштовхнутися ніжками від дна або стінки басейну і витягнути руки вперед.  У такому положенні він повинен навчитися ковзати.  По закінченню ковзання дитина може самостійно вставати на ноги або скористатися підтримкою батьків.

Робота ногами

При заняттях з професійним тренером застосовується академічний варіант роботи ногами - класичний кроль (поперемінні махи ногами вгору-вниз).  Однак далеко не кожен юний плавець може на перших етапах впоратися з махами, багато хто відразу ж починає виконувати «жаб'ячі поштовхи».  Не варто змушувати малюка виконувати махи - нехай робить «жаб'ячі поштовхи».

Щоб перевірити, який саме стиль близький Вашій дитині, потрібно попросити його проплисти невелику дистанцію.  Інтуїтивно дитина почне рухати ногами в тому стилі, в якому його можна буде в подальшому навчити плавати професійно.

 Для початку рекомендується скористатися спеціальною плавальною дошкою:

 • дитина бере дошку в руки і тримає їх перед собою;
 • ногами необхідно виконувати махи;
 • для вдиху голова піднімається до верху, а для видиху - знову опускається під воду.

як навчити дитину плавати

Не варто дозволяти дитині плавати з постійно піднятою головою.  В іншому випадку він ніколи не відвикне від дошки і не зможе без неї плавати.

Підключаємо руки

На наступному етапі саме час підключати до роботи руки.  Часто замість класичних рухів брасом юний плавець постійно плаває по-собачому.  Думки професійних тренерів з цього питання розділилися:

 • Деякі тренери вважають, що потрібно на перших етапах прищеплювати дитині бажання плавати брасом. Інакше з кожним роком буде складніше привчити дитину до виконання правильної техніки.
 • Інші тренери вважають, що на початку навчання не варто обмежувати дитину у виборі вподобаного стилю - нехай, плаває хоч якось. Якщо ж він навчиться плавати хоча б одним стилем, поступово можна буде урізноманітнювати та вдосконалювати його техніку.

Щоб зрозуміти, за скільки можна навчити дитину плавати, важливо звернути увагу на його навички і бажання.  Саме від цих двох аспектів безпосередньо залежить швидкість, з якою малюк навчитися впевнено себе почувати під водою.

Користь від плавання для дітей

Плавання - це популярне заняття серед дітей і дорослих, завдяки якому вдається зміцнити імунну систему і підтримувати тіло в тонусі.  Багато батьків віддають на плавання дітей ще немовлятами.  Доведено, що такі малюки починають набагато раніше повзати і ходити.

як навчити дитину плавати

Відзначають такі переваги регулярних занять в басейні:

 • Плавання підвищує витривалість організму. Доведено, що діти, які займаються плаванням, рідко хворіють на простудні захворювання.
 • Регулярні заняття зміцнюють нервову систему, покращують настрій.
 • Плавання - чудове тренування для всіх груп м'язів, а також сприяння поліпшенню зору.
 • Це хороша дихальна гімнастика, що дозволяє «провітрювати» легені. Таким чином, з них виходять різні бактерії.

У 2-3 роки у дитини починає формуватися правильна постава.  У воді виключено навантаження на хребет, що сприяє формуванню кісток і правильної постави.